Obchod se zbraněmi a možnosti regulace

panelová diskuse / úterí 21. 5. / 17.00 – 20.00 / Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity, Joštova 10, Brno, učebna U32 / vstup zdarma

Obchod s konvenčními zbraněmi a jiným vojenským materiálem nebyl až do tohoto roku regulován žádnou celosvětovou smlouvou. Zbraně tak legálne končily v rukách různých diktátorů a nedemokratických režimů. Paradoxně se přitom na vyzbrojování těchto režimů podíleli též země, které tradičně považujeme za demokratické – USA, Německo, Velká Británie, a to zcela legálně.

Zmenit tuhle praxi by měla Smlouva o obchodu se zbraněmi, která byla letos v dubnu schválená Bezpěčnostní radou OSN. Jestli se jí to podaří, je téma, o kterém budou diskutovat Liam Geary Baulch z britské Campaign Against Arms Trade, Peter Weisenbacher z bratislavkého Inštitútu ľudských práv a  Martin Balcar z Amnesty International ČR, kteří při této příležitosti také představí své kampaně proti obchodu se zbraněmi.

UN_gunfoto: Phillie Cassablanca: Sculpture, UN Building (flickr.com)
Příspěvek byl publikován v rubrice Diskuze a jeho autorem je Alternativy. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.