Banány versus zbraně

Šárka Dušková / Amnesty International Brno

Vtip o prodeji zbraní: Už nějakou dobu na internetu koluje vtip o evropské vyhlášce o zelí. Slyšeli jste ho? Ústava USA: 4 543 slov. Vyhláška EU o prodeji zelí: 26 911 slov. A co ten od Amnesty International? Smlouvy regulující mezinárodní prodej banánů: 4. Smlouvy regulující mezinárodní prodej střelných zbraní: 0.International-Arms-Trade-Treaty

Zdá se vám to jako nadsázka? Není. Na mezinárodním trhu je opravdu mnohem více regulován vývoz či dovoz základních potravin, než je tomu například u nejběžnější útočné střelné zbraně AK-47. Ve skutečnosti je prodej zbraní dokonce vyňat i z tak základní smlouvy o mezinárodním obchodě, jako je GATT (Všeobecná dohoda o clech a obchodu). Dle informací Oxfam group není 40 světových států součástí vůbec žádných dohod kontrolujících vývoz nebo dovoz zbraní a 76 států světa přiznalo, že vývoz zbraní ze své země vůbec nekontrolují.

Ač nad tímto faktem samotným jednoduše s pootevřenými ústy pozdvihneme obočí, je to vlastně vcelku logické. Regulace obchodu s banány vede ke standardizaci parametrů, zajištění lepší bezpečnosti potravin a vynutitelnosti smluv; není tedy vcelku složité se na takové regulaci shodnout. K čemu povede regulace obchodu se zbraněmi? K omezení trhu, jehož objem činí celosvětově stovky miliard dolarů ročně a z jehož rozvoje profitují nejen jednotliví obchodníci, ale také státy.

Kdo z tohoto rozvoje ovšem určitě neprofituje, jsou civilisté, proti kterým jsou zbraně v hojné míře používány. Je to až 200 000 lidí, jenž ročně zemře v důsledku ozbrojených konfliktů. Až 42 % vražd je spácháno střelnou zbraní (dle údajů Amnesty International ČR). Kromě toho je mezinárodní obchod se zbraněmi často doprovázen korupcí a jinými transakčními náklady. Odhaduje se, že 50 % úplatků v globálním obchodě je ve sféře obchodu se zbraněmi, ačkoli ten tvoří jen zhruba 2 % tohoto trhu (odhady ministerstva obchodu USA). Náklady na ozbrojené konflikty v Africe jsou potom odhadovány na 15 miliard dolarů ročně, což je zhruba stejná hodnota jako výše mezinárodní rozvojové pomoci (Oxfam group).

Často se říká, že zabíjejí lidé, ne zbraně. Proč tedy regulovat zbrojení? Protože je jednoduše nutné dodržovat alespoň minimální standardy kontroly toho, kam zbraně směřují a proč. Pošlapávat lidská práva ve velkém je však mnohem jednodušší s kalašnikovem v ruce než bez něj.  A v případě světových velmocí je pak jednoduše ostuda na této anarchii profitovat.

Příspěvek byl publikován v rubrice Články a jeho autorem je Alternativy. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.